0 سبد خرید
0لیست مقایسه
درخشش الکتریک
فروشگاه آنلاین درخشش الکتریک
دسته بندی مقالات

معرفی ساختار داخلی درایو (اینورتر)

به وسيله درخشش الکتریک

معرفی ساختار داخلی اینورتر


درایو دارای دو بخش هستند:
1-واحد قدرت درایو ac
2-واحد کنترل درایوac
بخش قدرت درایو ac
در درایوهای ac بخش قدرت که همان بخش اصلی دستگاه است معمولا دارای پنج قسمت اصلی می باشد:
1-ورودی 2-مبدل AC/DC 3-پیوند DC (DC Linc ) 4-ترمز دینامیکی 5-IGBT و خروجی
ورودی
در قسمت ورودی سه فاز R ، S و T و در نوع تکفاز R و S به ازای هر ورودی قطعه ای به نام وریستور وجود دارد که وظیفه اصلی آن حفاظت دستگاه در برابر شوکهای ناگهانی ولتاژ می باشد و در صورتی که شوکهای ایجاد شده از حد مجاز بیشتر باشد باعث سوختن این قطعه می شود و در عوض از صدمه دیدن سایر قطعات بویژه IGBT جلوگیری می کند.
مبدل AC/DC
در این قسمت مدارهای یکسو ساز پل وجود دارند که جریان متناوب ورودی را جهت انتقال به بخش بعدی دستگاه به جریان مستقیم تبدیل می کند
پیوند DC (DC Linc )
در این قسمت تعدادی خازن و سلف مدارفیلتر پایین گذر را تشکیل میدهند که وظیفه اصلی آن تصویه جریان DC خروجی از مدار یکسوکننده پل می باشد.
ترمز دینامیکی
در این قسمت یک خازن ، یک IGBT و یک دیود و یک مقاومت خارجی توان بالا وجود دارد که به ترمینال خارجی متصل است و عمل ترمز دینامیکی را انجام میدهد.
ترمز دینامیکی در مواقعی که به دلیل گشتاور بیش از حد سرعت چرخ از حد مجاز بیشتر می شود و یا در مواردی که بدون اعمال جریان الکتروموتور می چرخد(مانند حرکت فن ها)و موارد دیگری از این دست مورد استفاده قرار میگیرد.
IGBT
این قسمت بخش اصلی درایو محسوب می شود که از شش IGBT پرقدرتشکیل شده است که در درایو به صورت مجتمع قرار دارند و بین کلکتور – امیتر هر IGBT یک دیود به صورت بایاس معکوس قرار دارد که از ورود جریان ژنراتوری تولید شده از جانب موتور محافظت می کند . وظیف این قسمت تولید جریان شبه سینوسی با فرکانس قابل تغییر برای اعمال به موتور در خرو جی می باشد
واحد کنترل درایوac
این واحد از سه بخش اصل تشکیل شده است که عبارت اند از:
1-واحد پردازنده مرکزی
2-ورودی و خروجی آنالوگ
3-ورودی و خروجی دیجیتال
واحد پردازنده مرکزی
در بخش اصلی این قسمت یک میکرو کنترولر وجود دارد که تمامی بخشهای اینورتر به آن متصل است و وظیف کنترل تمام قسمت های درایو به این میکرو کنترولر وابسته است. میکرو کنترولر نیز از چند بخش از جمله بخشی که به ورودی های دیجیتال متصل است و دستوراتی نظیر چپگرد و راستگرد و ... به این قسمت مرتبط می شود
در میکرو کنترولر ها بخشهای دیگری مانند بخش (کنترل فن درایو، کنترلIGBT و MODBUS.... ) می باشد.
ورودی و خروجی آنالوگ
جهت ارتباط ترمینالهای آنالوگ ورودی و خروجی با میکرو کنترولر از یک مدار مجتمع استفاده می شود بدین معنی که مدار مجتمع سیگنال آنالوگ ورودی و خروجی را به سیگنال قابل استفاده برای میکرو کنترولر تبدیل میکند.
ورود و خروجی دیجیتال
جهت ارتباط میکروکنترلر با ورودی های دیجیتال یک قطعه رابط به عنوان حفاظت میکرو کنترلر قرار دارد این رابط سیگنال ورودی به میکروکنترلر را ایزوله و سیگنال ورودی را تصحیح می کنند
با توجه به این نکته که فرمان ها و سیگنالهای تولید شده از میکرو کنترولر ضعیف هستند در خروجی میکروکنترلر یک تقویت کننده ترانزیستور قرار داده شده است تا سیگنالهای تولیدی میکرو کنترلر را تقویت و در خروجی به شکل قابل استفاده ارسال نماید.

امید است که این مقاله مورد توجه شما بازدید کنندگان قرار گرفته باشد.


این مقاله در تاریخ سه شنبه، 18 خرداد، 1395 منتشر شده است.
نظرات موجود: 0
نوشتن نظر