هر آنچه که باید در مورد لرزش سنج بدانید

متن کامل

هر آنچه که باید در مورد لرزش سنج بدانید


لرزش سنج که با نام های دیگری مانند ویبرومتر، ارتعاش سنج و ویبریشن متر نیز شناخته می‌شود، یکی از ابزارهای مهم الکترونیکی است که می‌تواند سینگنال‌های ارتعاش را با استفاده از یک سنسور پردازش کند. در واقع لرزش سنج می‌تواند سرعت، جابجایی و شتاب یک جسمی که دارای ارتعاش است را اندازه‌گیری کند. برخی از لرزش سنج ها قابلیت این را دارند که علاوه بر اندازه گیری ارتعاش ها، کارکردی دورسنجی را نیز داشته باشند که جزو دستگاه‌های پیشرفته تری به حساب می‌آیند. در این مقاله از سایت درخشش الکتریک، درباره‌ی لرزش سنج چیست؟، چه کاری انجام می‌دهد و برای خرید یک لرزش سنج با کیفیت بالا باید چه مواردی را در نظر بگیریم.

لرزش سنج چیست؟ و چه کاری انجام می‌دهد؟

لرزش سنج یا ویبریشن متر یک ابزار اندازه گیری دقیق است که به منظور بررسی ارتعاشات یک جسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه می‌تواند سیگنال‌هایی را بر اساس ارتعاشاتی که حس می‌کند، تولید کند. این سگنال ها از طریق کابل و سیم به دستگاه منتقل می‌شوند و برای اندازه گیری سرعت، جابجایی و شتاب یک جسم استفاده می‌شوند. بسیاری از ویبریشن متر ها می‌توانند نتایج حاصل از اندازه گیری را در حافظه داخلی خود ثبت کنند و حتی گزارش های تحلیلی را از داده ها در طول زمان ارائه دهند.

ویبریشن مترها به به مهندسان کمک می‌کند تا بتوانند ارتعاشات را در هر قسمت از ماشین آلات اندازه گیری کنند. برای مثال از این دستگاه برای ارزیابی میزان سایش یاتاقان ها استفاده می‌شود. برای عیب یابی چرخ دهنده ها نیز می‌توان از لرزش سنج کمک گرفت. همچنین باید افزود که می‌توان از این دستگاه در بررسی و تشخیص عدم تعادل موتور ماشین نیز استفاده کرد.

اهمیت استفاده از لرزش سنج در صنایع

استفاده از لرزش سنج در صنایع گوناگون بخ خصوص صنایعی که تولید 24 ساعته دارند، امری مهم و ضروری است. در صنایع پر مصرف تولید مانند نفت و گاز، تولید برق و... اگر وسیله‌ای دچار اشکال شود و از کار بیفتد، تولید دچار مشکل شده و هزینه‌های تولید نیز افزایش خواهد یافت. از این رو می‌بایست از صحت عملکرد قطعات و خرابی ها در چرخ دنده‌ها و... با کمک دستگاه لرزش سنج اطمینان حاصل کرد.

شاید بتوان گفت که مهم ترین قسمت یک ویبرومتر، سنسور آن است. زیرا از طریق سنسور تعبیه شده در این دستگاه می‌توان ارتعاشات را مورد ارزیابی قرار داد. بنابراین باید از سنسور دستگاه در برابر هر گونه آسیب محافظت کرد.

پارامترهای قابل اندازه گیری توسط لرزش سنج

دستگاه ویبرومتر پارامترهای زیر را به منظور بررسی سلامت قطعات و تجهیزات، تجزیه و تحلیل می‌کند:

۱- سرعت

سرعت به معنای حرکت یک جسم در یک جهت معین در طول دوره بررسی است. سرعت حرکت جسم با ارتعاش به وجود آمده در آن رابطه مستقیم دارد و آن را به یک پارامتر مهم برای اندازه گیری تبدیل می‌کند.

۲- شتاب

شتاب سرعت حرکت را در یک دوره‌ی معین اندازه گیری می‌کند. این اندازه گیری به طور موثر در آزمایش ارتعاش فرکانس بالا مورد مطالعه قرار می گیرد زیرا بر فرکانس های بالا تأکید دارد.

۳- جابجایی

جابجایی به فاصله ای گفته می‌شود که نقطه اندازه گیری در طول دوره آزمایش جابجا شده است. برخلاف شتاب، جابجایی بر فرکانس های پایین تاکید دارد و بیش تر برای ارزیابی گسترده تر کاربرد دارد.

بیش‌تر بخوانید: صوت سنج چیست؟
 

فاکتورهای مهم برای خرید یک لرزش سنج با کیفیت

 

فاکتورهای مهم برای خرید یک لرزش سنج با کیفیت

در هنگام خرید لرزش سنج خوب و با کیفیت باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید که از جمله آن‌های می‌توان به فاکتورهای زیر اشاره کرد:

۱- دقت اندازه گیری

۲- کیفیت ساخت دستگاه

۳- محدوده‌ی فرکانس

۴- قابلیت ذخیره اطلاعات

۵- قابلیت اتصال به کامپیوتر برای انتقال داده ها و برخورداری از بلوتوث

ممکن است دستگاهی تمامی امکانات گفته شده را داشته باشد. اما شما به تمامی این امکانات نیاز نداشته باشید. بنابراین ابتدایی‌ترین موردی که باید در هنگام خرید ویبرومتر به آن توجه داشته باشید، نیازهایتان است.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت درخشش الکتریک، سعی کردیم تا شما را با دستگاه ارتعاش سنج اشنا کنیم و گفتیم که در هنگام خرید یک ارتعاش سنج با کیفیت باید به چه نکاتی توجه کنید. در انتها و پیش از پایان مقاله باید گفت که حتما در هنگام خرید این محصول باید به کیفیت آن توجه کنید. زیرا قیمت لرزش سنج معمولاً نسبت به دیگر دستگاه های اندازه‌گیری، کمی بالاتر است. با توجه به این مورد دستگاهی را انتخاب کنید که متناسب با بودجه شما باشد.

2 بهمن 1402
تعداد بازدید: 59
سایر اطلاعات
برای اطلاعات بیشتر به لینک مقابل مراجعه کنید: هر آنچه که باید در مورد لرزش سنج بدانید

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×