راهنمای جامع خرید مولتی متر در سال ۱۴۰۳

متن کامل

راهنمای جامع خرید مولتی متر در سال ۱۴۰۳


برخی از مولتی متر ها ویژگی های تخصصی و پیشرفته و امکانات اضافی و متعددی دارند. اما برخی دیگر امکانات کم‌تری دارند. به همین دلیل خرید یک مولتی متر مناسب گاهی اوقات ممکن است بسیار مشکل باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که در هنگام خرید مولتی متر دچار مشکل شده اید، توصیه می‌کنیم این مقاله را که راهنمای خرید مولتی متر است، تا انتها بخوانید.

یکی از ابزارهای مهمی که باید در هنگام اندازه‌گیری کمیت‌های مختلفی مانند ولتاژ، جریان، مقاومت و... در اختیار داشته باشیم، مولتی متر است. این ابزار علاوه بر اندازه‌کیمت های مختلف، می‌تواند برای عیب یابی مدارهای مختلف بسیار مفید و پر کاربرد باشد. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی به خصوص در زمینه‌ی تولید و ساخت ابزارهای اندازه‌گیری، انواع مختلفی از مولتی متر ها با عملکردها و ویژگی های متفاوتی در بازار وجود دارد. با این وجود بسیاری از کاربران این سؤال را از خود می‌پرسند که خرید کدام یک از انواع مولتی متر مناسب تر است؟ برای آنکه پاسخ روشنی را برای این پرسش دریافت کنید در این مقاله به معرفی ۵ فاکتور مهم در هنگام خرید مولتی متر پرداخته ایم.

خوب است بدانید که مولتی متر ها دارای دو نوع آنالوگ (عقربه‌ای) و دیجیتال هستند. مولتی متر عقربه ای نوع قدیمی تر این ابزار است که امروزه کاربرد چندانی ندارد و جای خود را به مولتی متر دیجیتال داده است. گرچه برخی از افراد می‌گویند که مولتی متر عقربه ای دقت بیش‌تری دارد. اما باید گفت که این تصور تا حدودی نادرست است. مولتی متر دیجیتال که به دلیل امکانات و ویژگی های متنوع مورد استفاده‌ی کاربران بسیار زیادی است، علاوه بر دقت بالا، خوانش نتایج اندازه‌گیری در آن ها نیز به دلیل برخورداری از صفحه نمایش دیجیتال، بسیار آسان تر است.

نکاتی که باید هنگام خرید مولتی متر در نظر بگیرید

اولین موردی که افراد نه تنها در انتخاب بهترین مولتی متر بلکه در خرید دیگر تجهیزات اندازه گیری به آن توجه ویژه ای دارند، قیمت دستگاه است. درست است که قیمت مولتی متر فاکتور بسیار مهمی به حساب می‌اید، اما همه چیز نیست. موارد مهم دیگری وجود دارند که برای خرید مولتی متر دیجیتال یا آنالوگ باید به آن‌ها توجه کرد. در ادامه به معرفی این موارد خواهیم پرداخت.
 

راهنمای جامع خرید مولتی متر در سال ۱۴۰۳
مطالعه مقاله در قالب فایل PDF

 

۱- تعیین نیازها

پیش از خرید مولتی متر چه از نوع دیجیتال و چه از نوع آنالوگ، ابتدا باید بدانید که می‌خواهید از مولتی متر در چه مواردی استفاده کنید. پاسخ به این سؤال باعث می‌شود تا شما بتوانید یک مولتی متر مناسب را خریداری کنید. زیرا هرچه ویژگی های یک مولتی متر بیش‌تر باشد، قیمت مولتی متر نیز بیش‌تر خواهد بود. به طور کلی مولتی متر های قادر هستند تا موارد زیر را اندازه گیری کنند:
 

 • اندازه گیری ولتاژ AC/DC
   
 • اندازه گیری جریان AC/DC
   
 • اندازه گیری مقاومت
   
 • اندازه گیری فرکانس
   
 • قابلیت NCV (بررسی وجود جریان در سیم ها و کابل ها بدون تماس با آن‌ها)
   

در مدل های مختلف مولتی متر ممکن است برخی از این امکانات وجود نداشته باشد یا مولتی مترها به گونه‌ای طراحی شده باشند که برای مثال قادر به اندازه گیری جریان DC یا AC را تا بازه‌ی مشخصی (مثلا تا چند ده آمپر) باشند. این ها مواردی هستند که پیش از خرید مولتی متر باید در نظر داشته باشید. با توجه به توضیحات بالا ممکن است این سؤال در ذهن شما شکل گرفته باشد که آیا باید مولتی متری را خریداری کنیم که تمامی امکانات را داشته باشد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که در ابتدا اشاره کردیم مولتی متر را بر اساس نیاز خود انتخاب و خریداری کنید. در واقع تعداد ویژگی ها و قابلیت های اندازه گیری یک مولتی متر کاملاً به کاربرد شما وابسته است.

۲- دقت اندازه گیری مولتی متر

گاهی اوقات ممکن است اندازه‌گیری هایی که مولتی متر انجام می‌دهد با مقدا واقعی متفاوت باشد. که این تفاوت به دلیل بروز خطا در اندازه گیری های دستگاه است. در برخی موارد این خطا طبیعی است. به همین دلیل این درصد خطا معمولاً در کاتالوگ محصولات نوشته شده است که در انتخاب بهترین مولتی متر باید به آن توجه کنید. برخی از مولتی متر ها نمی قادر به اندازه‌گیری کمیت‌ها در محیط‌هایی با فرکانس بالا نیستند. اما برخی از مدل های مولتی متر با قابلیت True RMS می توانند اندازه گیری ها را در تمامی شرایط محیطی با دقت بالایی انجام دهند. به همین دلیل اگر از مولتی متر در محیط هایی فرکانس بالا استفاده می کنید، حتما یک مولتی متر با قابلیت True RMS خریداری کنید.

برای آنکه بتوانید از بروز خطای بیش از حد معمول در مولتی متر خود جلوگیری کنید، بهتر است دستگاه خود را به طور دوره‌ای (تقریبا هر شش ماه یکبار) کالیبره کنید.

 

ویژگی ها و امکانات دستگاه مولتی متر

 

۳- ویژگی ها و امکانات دستگاه مولتی متر

یک مولتی متر حرفه ای می‌تواند موارد مختلفی مانند ولتاژ، جریان، مقاومت، فرکانس، تست دیود و... را اندازه گیری کند. اما لازم است تا یک مولتی متر حداقل بتواند جریان، ولتاژ و مقاومت را اندازه گیری کند. ویژگی های مختلف دیگری مانند انجام تست دیود، حالت پیوستگی، صفحه نمایش مجهز به نور پس زمینه جهت استفاده در مکان های تاریک موارد دیگری هستند که باید در هنگام خرید مولتی متر به آن ها توجه کنید. لازم به ذکر است مولتی متری را خریداری کنید که حداقل بتواند از چند اهم تا چند مگا اهم را با دقت بالا اندازه گیری کند.

معمولاً مولتی متر ها اندازه گیری ها را یا با پراب انجام می‌دهند یا با کمک کلمپی که در آن ها تعبیه شده است. مولتی مترهای دارای کلمپ را مولتی متر کلمپی می‌نامند.

۴- وضوح مولتی متر

وضوح مولتی متر به عنوان تعداد ارقامی که قدرت سیگنال را می توان اندازه گیری کرد، تعریف می شود. تغییر در سیگنال خروجی ناشی از کوچکترین نوسان در سیگنال ورودی را اندازه گیری می کند. در واقع در مولتی مترهای دیجیتال، محدوده اندازه گیری متفاوت است و این تفاوت به دلیل تفاوت در مشخصات وضوح نمایشگر مولتی متر است. رزولوشن دستگاه مولتی متر با یک شمارنده یا عدد بیان می شود. هرچه رزولوشن مولتی متری بیش‌تر باشد، کیفیت دستگاه نیز بیش‌تر خواهد بود.

۵- میزان آمپدانس ورودی مولتی متر

بسیاری از افراد در هنگام خرید هر یک از انواع مولتی متر به امپدانس ورودی آن توجه نمی کنند، که می‌تواند مشکلاتی را به ارمغان اورد. فرض کنید یک مولتی متر را خریداری کرده اید و دارای امپدانس پایین 100000 اهم است. اگر قصد دارید تا مداری با امپدانس بالا (یک مگا اهم) اندازه گیری کنید، به محض اینکه پراب ها را به آن وصل کنید، امپدانس کل مدار یکسان خواهد بود. . در عین حال، مقاومت موثر کاهش خواهد یافت.

بیش‌تر بخوانید: فرکانس متر چیست؟

جمع بندی و کلام پایانی

در این مقاله از سایت درخشش الکتریک که راهنمای خرید مولتی متر بود، نکات مهمی را بیان کردیم که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توانید خرید مولتی متر خوب و مناسب را انجام دهید. مولتی متر مانند هر دستگاه اندازه گیری دیگری نیاز به کالیبره شدن دارد. انجام عمل کالیبراسیون معمولاً سالی یکبار انجام می‌گیرد. کالیبره کردن دستگاه مولتی متر باعث می‌شود تا اندازه‌‌گیری ها به مقدار واقعی نتایج مطابقت داشته باشد. در انتها یکی دیگر از نکاتی که می‌توان گفت تا انتخاب دستگاه مولتی متر را به درستی انجام دهید، زمان پاسخ دهی دستگاه است. هرچه زمان پاسخ دهی دستگاه بیش‌تر باشد، مولتی متر شما بهتر خواهد بود. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. در پایان از شما خوانندگان محترم می خواهیم تا اگر نکته ای برای خرید مولتی متر وجود دارد و ما در این مقاله به آن اشاره نکردیم را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

10 اردیبهشت 1403
تعداد بازدید: 59
سایر اطلاعات
برای اطلاعات بیشتر به لینک مقابل مراجعه کنید: راهنمای جامع خرید مولتی متر در سال ۱۴۰۳

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×