یکی از ابزارهای مهم در دنیای امروز، مولتی متر های دیجیتال هستند. به خصوص برای افرادی که با مدارهای الکتریکی سر و کار دارند. تفاوتی ندارد که شما یک مهندس برق و الکترونیک حرفه ای باشید یا تنها از دستگاه مولتی متر دیجیتال برای مصارف خانگی استفاده کنید. در هر صورت باید نکات ایمنی کار با دستگاه مولتی متر را بدانید تا علاوه بر پرهیز از اشتباهات رایج در هنگام استفاده از مولتی متر، از اندازه گیری های خود اطمینان حاصل کنید. به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله شما را با متداول ترین اشتباهات در هنگام کار با دستگاه مولتی متر آشنا کنیم.

درخشش الکتریک
ادامه مطلب...

در حال حاضر شرکت‌های مختلفی وجود دارند که انواع ابزارهای اندازه گیری دقیق را طراحی، تولید و روانه بازارهای جهانی می‌کنند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان شرکت بزرگ هیوکی را نام برد. برند هیوکی یکی از معتبرترین و بهترین برندهای شناخته شده در زمینه تولید انواع تجهیزات اندازه گیری و برق صنعتی است. این شرکت فعالیت رسمی خود را در سال 1935 با تولید کنتورهای نشانگر الکتریکی آغاز کرد. این شرکت با داشتن بیش از 75 سال تجربه موفق در زمینه تولید انواع تجهیزات اندازه‌گیری و آزمایشگاهی با تنوع و کیفیت بالای محصولات خود، جایگاه مطلوبی را نزد کاربران داشته باشد و محصولات خود را به کشورهای زیادی صادر کند.

درخشش الکتریک
ادامه مطلب...

یکی از مواردی که برقکاران در هنگام نصب یا تعمیر مونورهای الکتریکی باید به آن توجه کنند، جهت چرخش موتور است. در برخی از موارد با جاباشدن سه فاز، جهت جرخش موتورها نیز تغییر می‌کند. در این صورت اگر جریان برق بدون توجه به ترتیب سه فاز به موتور داده شود.، موتور در جهت عکس شروع به چرخش می‌کند که این کار باعث آسیب جدی به موتور می‌شود. به همین منظور برقکاران و تعمیرکاران برای بررسی ترتیب فازها پیش از اتصال جریان برق به موتورها از دستگاهی به نام توالی سنج فاز یا RST سنج استفاده می‌کنند.

درخشش الکتریک
ادامه مطلب...

یکی از قابلیت هایی که برخی  از کلمپ آمپر متر ها از آن برخوردار هستند، قابلیت NCV  است. اما آیا می‌دانید قابلیت NCV در کلمپ آمپر متر چیست؟ برای آشنایی هرچه بیش‌تر شما خوانندگان محترم، قصد داریم تا در این مقاله از سایت درخشش الکتریک درباره قابلیت NCV در کلمپ آمپر متر صحبت کنیم و توضیح دهیم که این ویژگی چیست و چگونه کار می‌کند.

درخشش الکتریک
ادامه مطلب...

دستگاه باد سنج ابزاری است که سرعت باد و فشار باد را را اندازه‌گیری می‌کند. برای تعیین سرعت توسط دستگاه باد سنج، این ابزار تغییر در برخی ویژگی‌های فیزیکی سیال یا تأثیر سیال بر روی دستگاه مکانیکی وارد شده در جریان را تشخیص می‌دهد. علاوه بر این بادسنج ها برای عملکرد فیزیکدانان در طول مطالعه آنها در مورد نحوه حرکت هوا مهم هستند. تا به این جا یک تعریف کلی از باد سنج ارائه دادیم. با این وجود ممکن است شما سؤالات مهمی را درباره‌ی این دستگاه در ذهن خود داشته باشید، پرسش‌هایی از قبیل:

۱- دستگاه باد سنج چیست؟
۲- نحوه انتخاب بهترین دستگاه باد سنج چگونه است؟
۳- دستگاه باد سنج چگونه کار می‌کند؟
۴- بادسنج ها برای چه مواردی استفاده می شوند؟
۵- چگونه می‌توانیم دستگاه باد سنج خود را کالیبره کنیم؟


اگر شما هم این پرسش‌ها را در ذهن خود دارید، جای هیچگونه نگرانی نیست. زیرا ما قصد داریم تا در این مقاله از سایت درخشش الکتریک علاوه بر معرفی باد سنج که به نام های دیگری مانند سرعت سنج باد معروف است، به سؤالات مطرح شده در بالا نیز پاسخ دهیم.

درخشش الکتریک
ادامه مطلب...

در دنیای امروز، بررسی و کنترل پارامترهای مختلف در فرآیندها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صنعت پرورش ماهی نیز، یکی از پارامترهای حیاتی که باید به‌طور پیوسته مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد، سطح اکسیزن موجود در آب است. زیرا حیات ماهیان موجود در آب به اکسیژن وابسته است. به بیان ساده‌تر اکسیژن نه تنها در هوایی که تنفس می‌کنیم مهم است، بلکه یک عنصر ضروری در مایعاتی مانند آب است. به همین دلیل است که سطح اکسیژن محلول در آب (DO) توسط دستگاه اکسیژن متر (به‌خصوص در صنعت پرورش ماهی) مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. دستگاه اکسیژن متر به پرورش‌دهندگان ماهی این امکان را می‌دهد تا سطح اکسیژن محلول در آب را اندازه‌گیری کرده و مطمئن شوند که میزان اکسیژن بهینه‌ای برای حیات ماهی‌ها در آب وجود دارد. حال که تا حدودی با اهمیت دستگاه اکسیژن متر در صنعت پرورش ماهی آشنا شدید، در ادامه این مطلب از سایت درخشش الکتریک به توضیح درباره این دستگاه و دیگر کاربردهای آن (به‌خصوص در صنعت پرورش ماهی) خواهیم پرداخت.

درخشش الکتریک
ادامه مطلب...

هر محیطی نیاز به نور مناسب دارد تا علاوه بر زیبایی تعادل کاملی در نور محیط داخلی برقرار شود. با این وجود بسیاری از افراد اطلاعات کافی را درباره انواع نور محیط و نحوه استفاده از آن ها برای رسیدن به این تعادل نوری ندارند. در واقع انتخاب نور مناسب برای محیط‌های مختلف چالش‌های خاص خود را دارد. زیرا نور این توانایی را دارد که هم در خانه و هم در یک فضای اداری بر روحیه ما تأثیر بگذارد. به آسانی می‌توانید با رنگ و دمای مناسب یک فضای دلپذیر و دلچسب را در محیط خانه خود ایجاد کنید.

بنابراین مهم است که میزان نور مناسب را برای محیط‌های مختلف مانند اتاق خواب یا آشپزخانه و حتی اداره خود در نظر بگیرید. اما چگونه میتوان نور مناسبی را برای محیط‌های مختلف انتخاب کرد؟ جای نگرانی نیست. برای پاسخ به این سؤال قصد داریم تا در این مقاله از سایت درخشش الکتریک شما را با میزان نور مناسب برای هر محیط آشنا کنیم. اما پیش از آن ابتدا به تعریف نور محیطی خواهیم پرداخت. پس خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید.

درخشش الکتریک
ادامه مطلب...

در بسیاری از گلخانه‌ها برای آنکه گیاهان رشد بهتری داشته باشند، نیازمند مراقبت های خاصی هستند. از جمله این مراقبت‌ها می‌توان به آبیاری به موقع، کوددهی مناسب، آفت کشی با روش‌های مختلف و... اشاره کرد. اما مهم‌ترین نکته‌ای که برای رشد بهتر گیاه دارای اهمیت فراوان است، کنترل دما و رطوبت فضای گلخانه است. برخی از گیاهان وجود دارند که برای رشد بهتر، نیازمند کنترل دقیق دما هستند و بالا و پایین شدن دما باعث از بین رفتن گیاه می‌شود. علاوه بر این رطوبت هم عامل تأثیرگذاری در رشد گیاه است و رطوبت بیش از حد ممکن است به گیاه آسیب برساند. حال که با اهمیت کنترل دما و رطوبت در گلخانه ها آشنا شدیم، برای اینکه گیاهان شما به خوبی رشد کنند، باید بدانید که چگونه شرایط محیطی مناسب برا گلخانه خود را حفظ کنید. پس حتما این سؤال در ذهن شما شکل می‌گیرد که بهترین روش های کنترل دما و رطوبت گلخانه چیست؟ جای نگرانی نیست. زیرا در این مقاله از سایت درخشش الکرتیک قصد داریم تا به معرفی راه حل های مؤثر برای کنترل بهتر محیط گلخانه بپردازیم. 

درخشش الکتریک
ادامه مطلب...

در حالت ایده‌آل تمام جریان الکتریکی عبوری از یک سیم به مقصد می‌رسید اما در بسیاری از موارد ممکن است چنین چیزی رخ ندهد. زیرا امکان دارد بخشی از جریان بر اثر عوامل مختلفی مانند مجاورت با مواد شیمیایی، رطوبت و گرد و خاک، گرما و سرما، روغن، رطوبت‌های خوردند و... هدر برود. در تمام خطوط انتقال برق از عایق برای سیم‌ها و کابل‌ها استفاده می‌شود تا علاوه بر انتقال کامل جریان الکتریکی به مقصد، از بروز حوادث گوناگون جلوگیری شود. به همین دلیل عایق استفاده شده حتما باید از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار باشد و اگر کیفیت آن افت کند، خطرات زیادی را در پی خواهد داشت. بنابراین در چنین مواردی حتما باید مقاومت عایق اندازه‌گیری شود تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنیم. دستگاهی که به کمک آن می‌توان مقاومت عایق را بررسی و ارزیابی کرد، میگر یا تستر عایق نام دارد.

درخشش الکتریک
ادامه مطلب...

در برخی از موارد ممکن است سیستم های الکتریکی به دلیل مشکلات و نواقص به وجود آمده در آن‌ها و همینطوربر اثر برخورد صاعقه دچار مشکل شوند و با بدنه تجهیزات الکتریکی اتصال کوتاه برقرار شود. این امر باعث شود تا افرادی که با این تجهیزات الکتریکی کار می‌کنند دچار سانحه و برق گرفتگی شوند. بنابراین در اینجا مفهوم ارتینگ مناسب (سیتم اتصال به زمین) بسیار اهمیت پیدا می‌کند تا با وجود آن از برقراری اتصال کوتاه و ورود جریان ناخواسته به بدنه تجهیزات الکتریکی جلوگیری شود. به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله از سایت درخشش الکتریک شما را با انواع روش های اندازه گیری مقاومت زمین با دستگاه ارت سنج آشنا کنیم.

درخشش الکتریک
ادامه مطلب...
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×